Α2 ́ JOHN DEERE ΑΘΑΝΑΣΟΥΛΗΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΑΜΠΕΤΙΟΥ : 3
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΧΕΙΜΑΔΙΟΥ : 1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΑΜΠΕΤΙΟΥ - ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΧΕΙΜΑΔΙΟΥ 3-1

Με το δεξί ξεκίνησε το 2023 για την ομάδα μας όπου πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα νικώντας τον Κεραυνό Χειμαδιού με 3-1!

Ο Ολυμπιακός Λαμπετίου ίσως στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση και με νέα πρόσωπα στην 11αδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι κόντρα στον δεύτερο της βαθμολογίας με σκοπό να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα. Από τα πρώτα κιόλας λεπτά η ομάδα μας έδειξε την πρόθεση να σκοράρει, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν δύο σημαντικές στιγμές στα πρώτα λεπτά με την πρώτη να επεμβαίνει εξαιρετικά ο τερματοφύλακας μας ενώ μετά από κόντρα σε σουτ έξω από την περιοχή η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας μας και πέρασε κόρνερ! Στο 23ο λεπτό στην πρώτη ουσιαστικά σημαντική στιγμή η ομάδα μας σκόραρε με τον νεοαποκτηθέντα Γεωργάκη με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή! Στη συνέχεια η ομάδα μας είχε την υπέροχη όμως δεν μπορούσε να τελειώσει σωστά τις φάσεις από πλεονεκτική θέση τόσο με τον Πικέα στο 37', όσο και με τον Θεοδωρακόπουλο στην τελευταία φάση του ημιχρόνου!

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και μόλις στο 48' ο Δάνισκας ισοφάρισε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ η ομάδα μας ανέκτησε ξανά τα ηνία του αγώνα στο 53' με τον Πικέα να εκμεταλλεύεται άψογα την ωραία ενέργεια και σέντρα του Τσιμάνη και από κοντά να σημειώνει το 2-1! Στη συνέχεια η ομάδα μας έψαξε το γκολ που θα κλείδωνε το ματς ενώ με τη σειρά του ο Κεραυνός έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης χωρίς όμως αποτέλεσμα! Στο 89ο λεπτό μετά από ωραία ενέργεια και σέντρα του Παπαντώνη ο Πολιτικός ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα Μπαλάσκα κερδίζοντας πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο Γεωργακόπουλος για το τελικό 3-1!